Így segíthet a munkahely a mentális stabilitás fenntartásában válsághelyzetben is
A most már több mint két éve tartó egészségügyi, gazdasági és morális veszély jelentős hatással van mentális stabilitásunkra. Egy olyan világban, ahol az európai háború éhínséget okoz Afrikában, ahol egy világjárvány hetek alatt körbejárta a Földet, és évekig visszhangzik, a globális együttműködés meggyengüléséből eredő, kollektív jólétünket fenyegető veszélyt nem lehet eléggé hangsúlyozni.
Először is a világjárvány felforgatta az életünket, a gazdaságunkat és nem tudjuk, hogy mikor lesz vége, ami további zavarokat és különbségeket okozhat az országok között. Másodszor a háború: Oroszország ukrajnai inváziója, amely pusztító hatással van az ukrán gazdaságra, az egész világon sokkoló hullámokat kelt. A háború gazdasági következményei gyorsan és messzire terjednek, a szomszédos országokra és azon túlra is és az egyenlőtlenségek további növekedésével fenyeget, a humanitárius katasztrófáról nem beszélve.
Harmadszor pedig hosszú évek óta először az infláció a világ számos országa számára egyértelmű és közvetlen gazdasági veszélyt jelent, ami hatalmas visszaesés a globális fellendülés számára.
Ezek a válságok igencsak próbára teszik megbirkózási képességünket. A közhangulat mellé pedig még a munkahelyen is most fokozottan fontos, hogy jól teljesítsünk. Még épphogy felocsúdtunk a COVID lezárásokat követő változásokból, máris újabb kihívásokkal nézünk szembe.
Mégis mi az, ami segít megbirkózni az előttünk álló feladatokkal? Hogyan adaptálódjunk gyorsan az új helyzetekhez és hozzuk ki belőlük a legtöbbet? Hogyan kezeljük rugalmasan, magabiztosan és pozitívan a záporozó rossz híreket?
Szerencsére van egy adu ász a kezünkben, ami egyéni és vállalati szinten is segít megőrizni a stabil mentalitást, ez pedig a sport.
A testmozgás mindenki mentális egészségére jó hatással van
A munkahelyi stressz olyan káros fizikai és érzelmi reakció, amely a munkahelyi elvárások és a munkavállaló képességei, erőforrásai és vágyai közötti ellentmondásból ered.
A túlzott munkahelyi stressz hatásai többrétűek: krónikus betegségekhez vezet, ami növeli a betegszabadságok számát, illetve a stressz fokozza a munkavállalók pszichológiai terheit is, ami pedig a teljesítmény csökkenéséhez vezet. Ezzel szemben a sport fokozza az általános egészségi állapotot és számos egyéb előnnyel is jár – nemcsak az izmokat erősíti, hanem megnyugtatja az elmét és javítja az általános közérzetet.
Pszichológiai előnyei közé tartozik többek között, hogy;
- segít mérsékelni a stresszt és segít annak kezelésében is: a testmozgás hatására a szervezet endorfint szabadít fel, olyan vegyi anyagokat az agyban, amelyek enyhítik a fájdalmat és csökkenti a stresszhormonok – a kortizol és az adrenalin – szintjét,
- napi 20-30 perc testmozgás nyugodtabbá teszi az embereket – ez a nyugalom a testmozgás után több órával is folytatódik,
- a fizikai aktivitás pozitívan befolyásolja a munkahelyi stresszt – a sporttevékenységekben való részvétel alacsony munkahelyi stresszhez és magasabb munkahelyi elégedettséghez vezet.
Együtt könnyebb
A cégen belüli közös sport a mozgás pozitív hatásain felül a közösség élményét és a közösséghez tartozást érzését is megadja. Ha úgy érezzük, nem vagyunk egyedül, a problémamegoldó képességünket is sokkal jobban tudjuk használni. A csapatszellem segíti a jó munkamorál kialakítását, aminek hatása már nem csak egyéni-, hanem vállalati szinten is jelentkezik.
Így segíthet a cég a munkavállalónak
Létezik egy olyan eszköz, ami a vállalati termelékenységre is jó hatással van és a dolgozók produktivitására is: a munkahelyi sportprogram.
A célzott munkahelyi sportprogram a leghatékonyabb eszköz a munkavállalók fittségének és egészségének megőrzésére és fejlesztésére.
Az egyéni szükségleteket figyelembe véve megszervezett programnak köszönhetően javul a kollégák mentális jólléte és ezáltal a teljesítmény is.
A munkahelyi sportprogram segít csökkenteni a hiányzások számát és a fluktuációt (ezáltal a toborzási költségeket), miközben a jól szervezett program által hosszú távon javul a munkavállalók teljesítménye, elkötelezettsége és növekszik a profit.
A fent említett gazdasági nehézségek közepette érthetően mindenki inkább csökkenteni szeretne a költségeken és nem plusz kiadást létrehozni. Azonban a mérhető megtérüléssel járó sportprogramra inkább okos befektetésként szükséges tekinteni, hiszen többszörösen visszatérül a belefektetett összeg (a nemzetközi kutatások 2-4 eurós megtérüléssel számolnak minden egyes euró esetén, amit a munkavállalók egészségére költ a cég).
Hogyan?
A WHO szakmai stábja által kidolgozott iránymutatás szerint minden sportprogram alapja a vezetői elköteleződés: ha a cégvezetés legalább olyan fontosnak tartja a munkavállalókról való gondoskodást, mint a céges flotta szervizelését, akkor már stabil alapokra épülhet az egészségprogram. Ezt követően érdemes egy csapatot felállítani, ahol elkötelezett kollégák tervezik és felügyelik a programot – ha nincs ilyen szakképzett kolléga házon belül, akkor külsős cég bevonásával hozzá juthatunk a megfelelően képzett elméleti-és gyakorlati tudáshoz. A munkavállalói igények felmérése a növeli a kollégák elégedettségét a programmal, illetve költséghatékonnyá teszi azt. A program maga legyen változatos, sokrétű és élvezetes. Ami pedig itthon a legfittebb munkahelyekénél is legtöbbször kimarad: a mérések. A felmérés eredményei alapján már könnyen kijelölhetők a célok, célszámok, és mint bármely más projekt esetén, elkészíthető a fejlődési ütemterv és mérhetővé válik a megtérülés.
Mikor?
Ahogy az egészégfejlesztő szakemberek, dietetikusok és edzők javasolják: a legjobb, ha még ma.