A munkavállalók elégedettsége nem csak az anyagiakon múlik: friss kutatás
Nem a pénzügyi korlátok, hanem a tehetségek megtalálása a legnagyobb kihívás a cégek toborzásában. A megtartásban sem a fizetés az első számú tényező, sokkal inkább a rugalmas munkakörnyezet és a jólléti intézkedések – derül ki a Miell HoRizon HR szolgáltató kutatásából, amely a nyugat- és a közép-dunántúli régió munkaerőpiaci helyzetét vizsgálta.
A nyugat- és közép-dunántúli régió munkaerőpiaci helyzetét vizsgáló felmérésben a Miell HoRizon HR szolgáltató 59 kiválasztott döntéshozót kérdezett Zala, Vas, Veszprém, Győr-Moson, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékből. A cégek jellemzően a gazdaság kiemelt helyi szereplői, nagyrészt gyártással foglalkoznak.
A vállalatok munkaerő-felvételi terveik erre az évre óvatosak, 5 főnél többet a cégek 54 százaléka tervez felvenni. Főként a szakemberekre, gépkezelőkre, termelésben dolgozókra korlátozódnak, akikből továbbra is hiány mutatkozik, szinte minden területen.
A munkaerő-felvétel legnagyobb nehézsége a szakértelem hiánya (50 százalék jelölte ezt meg), 41 százalék a jelöltek megtalálásával küzd, csak 30 százalék hivatkozott pénzügyi korlátokra. A fiatalok bevonásában sem a pénz (a bérigény) az igazi nehézség, hanem a munka-magánélet összehangolása (46,7 százalék).
Szinte mindenkit érint a szakemberhiány, ennek megoldására munkaerő-kölcsönzési szolgáltatást meglepő módon egyelőre kevesen vesznek igénybe, pedig az ilyen változó időkben optimális megoldást kínál a legtöbb cég számára – erősítette meg a Miell HoRrizon területi vezetője Tomanóczy Márton, aki személyesen is részt vett a cégek felkeresésében a felmérés kapcsán.
A kutatás során megerősítésre került, hogy a munkaerő megtartásának kérdésében több tényezőt is kiemelt fontosságúnak tartanak a hazai szereplők munkáltatói oldalról: ilyen a munkahelyi rugalmasság és well-being, a képzési lehetőségek biztosítása, fejlesztések eszközölése, továbbá a bérezési politika, béren kívüli juttatások milyensége és mértéke.
A fizetés az elmúlt évekhez képest már nem az első helyen szerepel. A válaszadók szerint a munkahelyi rugalmasság és well-being sokkal fontosabbá vált a dolgozók életében.
Rugalmasság és jóllét tekintetében jelentős tényező lehet a home office és a rugalmas munkaidő egyre elfogadottabbá válása mely lehetőségeket a megkérdezettek közel 50%-a biztosítja munkavállalói számára.
Tomanóczy Márton: Egyelőre kevesen veszik igénybe, ám optimális megoldás lehet a szakemberhiány enyhítésére a munkaerő-kölcsönzés
Ugyan a jelenlegi juttatási csomagok összetételét, mértékét több mint 60% tekinti népszerűnek, mégis további motivációs programok tervezését, bevezetését érzik szükségesnek.
Emellett a CSR tevékenységek meglétére is fókuszálnak a munkáltatók, mely szintén jelentős, pozitív benyomást gyakorolhat a jövőbeni munkavállalókra, közülük is főként a Z generáció tagjaira.
A válaszadók több, mint 65%-a fontosnak tartja továbbá, hogy a HR szektor számára rendezett eseményeken, képzéseken időről-időre részt vegyenek, az aktuális munkaerőpiaci témákkal, az új trendekkel kapcsolatosan több tudással, aktuális információkkal gyarapodhassanak.
Mivel az új munkavállalók kapcsán a megfelelő szaktudás hiánya jelentős gondot okoz a vállalatok számára, a többség szívesen biztosít gyakorlati helyet, segíti a duális képzésben résztvevő tanulók fejlődését, remélve, hogy ez középtávon megoldást jelenthet a munkaerőhiányra.
A jövőbeni munkaerőigény becslés elkészítését kevesen tartják szükségesnek, viszont HR stratégiai felkészültségüket, munkaerő-felvételi folyamataikat ideálisnak tartják.
A megkérdezettek véleménye megoszlik a munkaerő-gazdálkodás fejlesztendő területeit tekintve. Akadtak válaszadók, akik naprakésznek és felkészültnek tartják a HR stratégiájukat, viszont a többiek a megtartási intézkedések és a működési folyamatok optimalizálása mellett a képzéseket, a generációs különbségek enyhítését és a teljesítményértékelési rendszer kidolgozását tervezik.
A teljes kutatás eredménye itt olvasható.
forrás: hrportal.hu