Fiatal álláskeresők munkához jutását támogatták Csongrád-Csanád vármegyében
Lezárult a fiatalok munkaerőpiacra lépését támogató két pályázat: az Ifjúsági Garancia és az Út a munkaerőpiacra programoknak köszönhetően közel 22 ezer fiatal munkavállaló kapott támogatást a munkaerőpiacra lépéshez a vármegyében.
2013 áprilisában az Európai Tanács kezdeményezte, hogy a fiatalok elhelyezkedésének segítése érdekében a tagállamok fontolják meg az Ifjúsági Garancia bevezetését, másrészt a tagállamok rendelkezésére álló uniós forrásokon felül a Tanács többletforrásokat is biztosított a fiatalok munkanélkülisége szempontjából leghátrányosabb helyzetű régióknak.
Magyarország Kormánya 2015. év elején elindította el a 25 év alatti, nem tanuló, nem dolgozó fiatalok célcsoportjára vonatkozóan az Ifjúsági Garancia, majd 2015. október hónaptól a 25 év feletti álláskeresők részére az Út a munkaerőpiacra programokat, amelyek ünnepélyes zárórendezvényére december 7-én került sor.
„A Kormány célja, hogy gazdaságfejlesztésre fordítja az Európai Uniós forrásokat, és hogy Magyarországon mindenki, aki dolgozni akar, dolgozhasson, és egy munkaalapú gazdaság jöjjön létre. Jó esély mutatkozik arra, hogy Magyarország a 2014-2020-as időszak végleges zárásakor az európai uniós forrásokat legjobban hasznosító európai uniós tagállamok között foglaljon majd helyet” – emelte ki köszöntőjében Salgó László főispán.
Az Út a Munkaerőpiacra kiemelt projekt az Európai Szociális Alap és a Magyar Állam társfinanszírozásában valósult meg. Az országosan felhasználható 254,59 milliárd forint forrásból Csongrád-Csanád Vármegye 12,577 milliárd forintot fordíthatott a projekt céljainak megvalósítására, ebből célcsoporti támogatásként 11,594 milliárd került a vármegyébe, melyből 13.575 álláskereső munkához jutása valósulhatott meg.
Az Ifjúsági Garancia az Európai Szociális Alap és az Ifjúsági Foglalkoztatási Kezdeményezés társfinanszírozásában valósult meg. A felhasználható 179,41 milliárd forint forrásból a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal 7,9 milliárd forintot fordíthatott a projekt céljainak megvalósítására, ebből célcsoporti támogatásra több mint 6,9 milliárd forint került kifizetésre, melyből 8.146 fiatal álláskereső munkaerőpiacon történő elhelyezése valósulhatott meg.
Az eseményen Kása Ákos, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Foglalkoztatási Programok Főosztályának munkatársa hangsúlyozta, hogy 2014-ben 61,8 százalékos volt a foglalkoztatási ráta, a 2022-es csúcsévben ez a mutató már 74,4 százalékot tett ki. A nem tanuló és még nem is dolgozó fiatalokat célzó támogatásoknak köszönhetően a fiatal korosztályban tapasztalható 15,5 százalékos NEET rátát sikerült 9,9 százalékra csökkenteni. Az országban összesen 463 ezer fő vett részt a fiatalok munkavállalását ösztönző programokban, és hamarosan két új pályázati lehetőség is megnyílik a korosztály előtt mintegy 350 milliárd forint keretösszeggel.