Külső zajban belső nyugalom: legyen része életünknek a mindfulness
A modern munkahelyek pörgésében, ahol a követelmények és kihívások minden irányból „támadnak”, nyomott gondolatokban, terhelő érzésekben, emberi konfliktusokban. Talán az adott pillanatban észre sem vesszük, de ez nyomasztóan hat a hangulatunkra és szürkévé tudja tenni a hétköznapjainkat. Ezen (is) hivatott segíteni a mindfulness, azaz a tudatos jelenlét. Kézdi-Kovács Bernát, a GROW csoport vezetőfejlesztésért felelős trénere a tudatos jelenlét módszeréről beszél majd a Tréning Kerekasztal 2023. október 3-án megrendezésre kerülő konferenciáján. Arról, hogy a szervezetek hogyan használhatják a mindfulness módszerét arra, hogy a munkavállalóik minél tisztábban értsék a rájuk ható külső és belső zajok hatását, és tudatosítsák mit tehetnek önmagukért, hogy hálásabban élhessék meg mindennapjaikat. Egy kis előzetes.
Mostanában sokat hallunk a mindflunessről a legkülönbözőbb forrásokból. Miért olyan népszerű ez manapság?
Kézdi-Kovács Bernát: A mindfulness lényege a tudatos jelenlét. Amikor figyelmünket ítélkezésmentesen a jelen pillanatra irányítjuk és elfogadással viszonyulunk ahhoz, amit éppen itt találunk. Miért van ennek jelentősége? Mert az emberi elme egész gyakran elvész a múltban vagy elkalandozik a jövőben, és a kutatások szerint ilyenkor sajnos nem a boldogság érzései jellemzőek ránk. A múlttal kapcsolatban a leggyakoribb gondolataink két irányúak; vagy azon bánkódunk, hogy valami miért így, miért nem úgy történt, vagy visszavágyunk a múltba, mert „bezzeg akkor még minden rendben volt”. A jövővel kapcsolatban is két meghatározó gondolati mintázat jellemző ránk; vagy tartunk tőle és szorongunk azon mit hoz a jövő, vagy kihelyezzük a beteljesülést egy jövőbeli pillanatra: „majd, ha végre ez vagy az megvalósul”. Ennek egy mélyreható következménye van, mégpedig a jelen pillanatunkat rontja el. Az életünk viszont mindig a jelen pillanatban zajlik. Sosem voltunk máshol, mint éppen itt és most. A jelen tudatállapotunk minősége az életünk minősége.
Miként képes segíteni nekünk a mindfulness a szürke hétköznapokban?
K.K.B.: A mindfulness nem csak egy divatos szó, hanem egy mélyreható szemlélet és gyakorlat, amely arra ösztönöz bennünket, hogy tudatosan éljünk az adott pillanatban. Ebben a magas elvárásokat támasztó világban gyakran a múlt terhei vagy a jövő aggodalmai közé ragadunk, és a jelen lehetőségei nem tudatosodnak bennünk. Egy mindfulness tanfolyam arra ad praktikus, jól begyakorolható eszközöket, hogy miként vegyük észre, amikor elkalandoztunk és hogyan térjünk vissza figyelmünkkel a jelenbe. Az egyik legjobb eszközünk erre az 5 érzékszervünk. Amikor arra koncentrálunk, hogy mit hallunk vagy milyen ízt érzünk, a figyelmünk visszatér a jelenbe. Egy másik lényeges eszköz a gondolataink, érzéseink tudatos megfigyelése. Ennek gyakorlása egy új dimenziót képes behozni az életünkbe. A saját gondolatainkkal és érzéseinkkel tudunk egy kedvesebb, elfogadóbb viszonyulást kialakítani.
Hogyan tudja támogatni egy szervezet, hogy munkavállalói nagyobb tudatossággal éljék a napjaikat?
K.K.B.: A mindfulness gyakorlása rendkívül egyszerű, de nem könnyű. Olyan, mint a futás. A futás nem egy összetett mozdulatsor, pici gyerekek is képesek rá. Viszont, hogy az életünkre is hatást gyakorló egészséget és fittséget érjünk el vele, az elszántságot kíván. Szokássá érdemes tennünk a hétköznapokban ahhoz, hogy az előnyeit hosszú távon átéljük. Ugyanígy van a tudatos jelenlét gyakorlással is. Ezt a szervezetek úgy tudják segíteni, hogy nem egyszeri tréninget, ismeretterjesztőt tartanak munkatársaiknak, hanem olyan tanfolyamot biztosítanak számukra, amely során ez a szokás képes beépülni az életükbe, és így megtapasztalhatják a hangulatukra, kapcsolataikra, teljesítményükre gyakorolt hatást.
Nyitókép: Pixabay.com
Forrás: hrportal.hu