A memóriára is rossz hatással lehet a több műszakos munka
18 ezer dolgozó részvételével vizsgálták meg, hogyan hat a memóriára a több műszakos munkavégzés.
A HVG szemlézte a zmescience.com portálon megjelent kutatást, mely több mint 18 ezer, 35 év átlagéletkorú résztvevő vizsgálatával arra kereste a választ, hogy fizikai és mentális hatásai vannak a több műszakban, a szokásostól eltérő időkben történő munkavégzésnek. Azt már korábban is megállapították, hogy a több műszakos munkavégzés összefüggésben állhat az álmatlansággal, a túlzott aluszékonysággal, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásával, most azonban a magasabb agyi funkciókat is vizsgálták.
A kutatás különböző szakmákat érintett, többek között az egészségügyet, a rendvédelmet, az informatikát. A kutatás eredménye szerint a több műszakban végzett munka jelentősen befolyásolja a munkamemóriát, a mentális feldolgozási sebességet, a nem fontos vizuális jelek kiszűrésének képességét és a váltás képességét a különböző feladatok között. A tanulmányok megállapították, hogy a több műszakban dolgozók gyengébben teljesítettek ezeken a területeken.
A ZME Science szerint az eredmény nem meglepő, mert a nappal-éjszaka cikluson kívüli működés zavarja a kortizol- és melatonin-termelést, mely hormonok létfontosságú egészségügyi folyamathoz kapcsolódnak. A kutatók szerint figyelni kell az érintett dolgozók egészségi állapotát, a munkaadónak pedig támogatniuk kell a védőintézkedéseket (pl.: szunyókálás engedélyezése, a munkavállaló rendszeres megfigyelése), hogy csökkentsék az egészségügyi kockázatokat.
HVG
fotó: unsplash