Kiderült, mi a női vezetők szerepe a vállalatok sikerében
Egy szervezetben a női vezetők arányának 10%-os növekedése akár 7%-os innovációs teljesítménynövekedést eredményezhet – derül ki a WILL Foundation által készített kutatásból. A legfelsőbb vezetői szinteken lévő nők pedig akár 27%-kal javíthatják a vállalatok pénzügyi teljesítményét, hozzájárulva ezzel a vállalatok sikeréhez. A női vezetők és nők munkahelyi arányos képviseletét vizsgálták a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara által támogatott kutatásban.
A kutatási eredményeket a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) támogatásával a WILL Foundation által készített „A női vezetők szerepe a vállalatok sikerében” című online kiadvány mutatja be. Az anyagból kiderül az is, hogy a nők kiegyensúlyozott részvétele a vezetőségben felelősségteljesebb kockázatvállalást, illetve magasabb CSR- és ESG-szabványokat hoznak magukkal.
A női középvezetők által leggyakrabban említett kihívások közé tartozik a szerepkonfliktusok feloldása és a férfias környezetben való érvényesülés nehézsége.
A kutatási eredményeket bemutató szakmai konferencia házigazdájaként Csókay Ákos, a BKIK főtitkára hangsúlyozta, hogy a budapesti kamara elkötelezett minden olyan vállalati gyakorlat támogatása mellett, amely a hazai versenyképességet és gazdasági növekedést ösztönözheti. „Hazánkban a felsőbb vezetői pozíciók egyötödét, az első számú vezetői státuszoknak pedig mindössze 6 százalékát töltik be nők, így ezen a téren még jelentős fejlődésre van szükség. A BKIK – amelynek munkaszervezetében csaknem 50 százalék a női vezetők aránya és közel 3.000 önkéntes tagvállalatunk egyharmadánál vesznek részt hölgyek a vezetésben – ezért büszkén és örömmel áll a WILL Foundation kezdeményezése mellé, hogy közösen hívjuk fel a figyelmet a női vezetők versenyképességet erősítő szerepére” – mondta.
Szuromi-Kovács Ágnes, a WILL Foundation kuratóriumi elnöke elmondta, hogy a nemrég alapított, női vezetők támogatását célzó alapítvány a bemutatott kutatási eredmények ismertetésével is szeretne hozzájárulni a női vezetőkkel kapcsolatos hazai párbeszéd élénkítéséhez, és az őket támogató közeg megerősítéséhez.
Az anyag első fele áttekintést ad a nemzetközi és hazai, női vezetőket érintő kutatási eredményekről, bemutatja különböző területi és szektorális szempontok szerinti arányokat, kitér az őket hátráltató és segítő tényezőkre, továbbá összefoglalja a lehetséges támogató intézkedéseket. A kiadvány második fele a felsővezetők tapasztalatait mutatja be a velük készült mélyinterjúk alapján, majd egy online kutatás eredményeit elemzi, amely során középvezető nők számoltak be eddigi karrierútjukról, vezetői ambícióikról, és a terveiket befolyásoló külső és belső tényezőkről.
Nyereség és pénzügyi teljesítmény
A tanulmány szerint azoknál a vállalatoknál, ahol több nő tölti be a vezetői pozíciókat, gyakran nő a nyereségesség. A Pepperdine Egyetem tanulmánya például kimutatta, hogy az a 25 Fortune 500as vállalat, amely a legsikeresebben juttatott nőket vezetői pozícióba, 18-69%-kal nagyobb nyereséget ért el, mint a saját ágazatukban működő vállalatok átlaga (Adler, 2001). A McKinsey elemzése szerint 2019-ben a középkelet-európai régióban az átlagon felüli nyereségességű vállalatok aránya korrelált a női vezetők jelenlétével: 44% volt a női vezetők nélküli vállalatok körében, és 55% a 30%-nál több női vezetőt foglalkoztató vállalatok körében. Ezen túlmenően az átlagon felüli nyereségesség valószínűsége 26%-kal magasabb volt azoknál a vállalatoknál, ahol a vezetőség nemek szerinti összetétel tekintetében sokszínű volt (Iszkowska és mtsai, 2021). Az Egyesült Királyságból származó bizonyítékok azt mutatják, hogy pozitív kapcsolat áll fenn az igazgatótanács nemi sokszínűsége és az FTSE 100-as cégek pénzügyi teljesítménye és tőkemegtérülése között. Emellett a jobb pénzügyi teljesítmény korrelál a nők életkorával és az iskolai végzettségi szinttel (Brahma és mtsai, 2021), valamint az igazgatótanács nemi sokszínűsége pozitívan befolyásolhatja a készpénzhányadot (Loukil és Yousfi, 2016). Más tanulmányok azonban gyenge vagy semmilyen kapcsolatot nem találtak a női igazgatósági tagok aránya és a vállalat teljesítménye között (Marinova és mtsai, 2016; Solakoglu és Demir, 2016).
Versenyképesség
A nők jelentősebb jelenléte a vezetői pozíciókban növelheti a vállalat versenyképességét. Egy USA Today beszámoló kiemelte, hogy 2009-ben 13, női vezérigazgató által vezetett Fortune 500-as vállalat részvényei 25%-kal jobban teljesítettek, mint a túlnyomórészt férfiak által vezetett S&P 500 vállalatok részvényei (Shambaugh, 2013 idézi a Leadership Research Institute, n.d.).
A piac tükrözése
Ha több nő van a vezetésben, az segít a vállalatoknak jobban igazodni a piachoz. A piac felét a nők teszik ki, ezért jó ötlet olyan vezetőket bevonni, akik értik a nők gondolkodását. Az Egyesült Államokban a nők felelősek a fogyasztási termékek összes vásárlásának 83%-áért, és közel 20 billió dollárnyi globális költést befolyásolnak (Braund, 2011 iédzi a Leadership Research Institute, n.d.; Rezvani, 2012 idézi a Leadership Research Institute, n.d.).
Kockázatvállalás
Amerikai cégekre vonatkozó adatok azt mutatják, hogy a cégek kockázatvállalása – a béta és a napi hozamok szórása alapján mérve – jelentősen alacsonyabb, ha a felsővezetői csapatban nők is jelen vannak, ugyanakkor ezek a cégek jobb teljesítményt nyújtanak. (Perryman és mtsai, 2016).. Teodosio és szerzőtársai (2021) átfogó metaelemzésben foglalják össze a nők igazgatótanácsi és felsővezetői jelenlétének hatását. A nők jelenléte csökkenti a cégek pereskedési kockázatát, csődkockázatát és működési kockázatát.
Innováció
A 45 ország adatain alapuló bizonyítékok azt mutatják, hogy azok a cégek, amelyek igazgatótanácsában nagyobb arányban vannak nők, nagyobb valószínűséggel rendelkeznek több szabadalommal és hatékonyabbak az innováció terén. Ezek a cégek általában innovatívabb vállalati kultúrával rendelkeznek és jobban tolerálják a kudarcokat, ami alapvető fontosságú az innovációhoz. (Griffin és mtsai, 2021).
A legfontosabb tanulságok
- Politikai és intézményi támogatás: A nők vezető pozícióba kerülésének előmozdítására irányuló hatékony kezdeményezésekhez erős politikai támogatásra és szabályozási intézkedésekre van szükség. A tanulmány megvizsgál különböző kormányzati erőfeszítéseket, többek között a nemi kvótákat, valamint és a képzésre irányuló vállalati politikákat.
- A „letört létrafokok” problémája: Az adatok kilenc egymást követő évben azt mutatják, hogy a nők számára a legjelentősebb akadály a vezetői pozícióba való első előléptetés. Ez egy olyan kritikus kérdés, amellyel foglalkozni kell, ha tartós előrelépést szeretnénk elérni.
- Ágazati egyenlőtlenségek: A nők képviselete jelentősen eltér az egyes iparágakban. Az olyan ágazatokban, mint az oktatás és az egészségügy, közel egyenlő a nemek aránya a vezetésben, míg más ágazatokban, például az energiaiparban és a feldolgozóiparban jelentős a lemaradás.
- Kulturális akadályok: A nemi sztereotípiák fennmaradása, az informális hálózatokból való kirekesztés és a női példaképek hiánya továbbra is akadályozza a nők vezetői szerepekben való előrelépését. Ezek az akadályok különösen erősek Magyarországon, ahol a nemi szerepekkel kapcsolatos kulturális elvárások még mindig dominálnak.
Globális kezdeményezések és bevált gyakorlatok
A tanulmány áttekinti a sikeres globális stratégiákat, mint például a rugalmas munkarend, a mentorprogramok és a célzott vezetői képzés, amelyek segíthetnek az említett akadályok enyhítésében.
Főbb statisztikák: Globális trendek: 2021-ben az összes vezérigazgató 26%-a volt nő, míg 2024-ben a Fortune 500-as vállalatoknak csak 10,4%-át vezették nők.
Magyarországi helyzet: Magyarországon 2023-ban az igazgatósági tagok mindössze 12%-a volt nő. 2024-ben a vezérigazgatói pozíciók 5,9%-át, a vezetői pozíciók 21,5%-át töltötték be nők; ez az arány alacsonyabb, mint más európai országokban.
Következtetés
Az elért haladás ellenére a nők továbbra is alulreprezentáltak a vezetői pozíciókban minden ágazatban és földrajzi területen. A tanulmány hangsúlyozza a célzott szabályozás, a szervezeti reformok és a kulturális változások fontosságát a női vezetők arányának növeléséhez. A beszámoló emellett proaktívabb intézkedéseket is szorgalmaz, köztük a letört létrafokok jelenségének kezelését, a befogadó munkahelyi kultúra előmozdítását és a női vezetők hálózatainak támogatását a tartós haladás érdekében.
A női vezetők szerepe a vállalatok sikerében című online kiadvány mindkét szervezet oldalán ingyenesen elérhető.
fotó: freepik
Forrás: hrportal.hu