Megjelent a Szegedi Szakképzési Centrum 2019/2020-as tanévre szóló pályaválasztási kiadványa
Megjelent a Szegedi Szakképzési Centrum 2019/2020-as tanévre szóló pályaválasztási kiadványa.
Egy kis történelem
2016-tól változott a szakképzés rendszere Magyarországon. A szakiskolákat felváltották a szakközépiskolák, a korábbi szakközépiskolákat pedig felváltották a szakgimnáziumok, a következő alapvető változásokkal.
A középfokú oktatás valamennyi formájából, így az új szakközépiskolából és a szakgimnáziumokból is lehetségessé válik a továbbtanulás a felsőoktatásban. Ugyanakkor a szakközépiskola harmadik évfolyamát követően, amikor a szakképzésben tanulók komplex szakmai vizsgát szereznek, dönthetnek úgy, hogy tanulmányaikat nem folytatják tovább. Később, felnőttoktatás keretében lehetőségük nyílik rövid idő alatt érettségit szerezni.
A szakgimnáziumi formában az érettségi vizsga mellett a tanulók szakképesítést is szereznek, így ha egyből nem kívánnak a felsőoktatásba bekapcsolódni, akkor további szakképesítést szerezhetnek egy vagy két év alatt, illetve az érettségi mellett kezükbe került szakképesítéssel jobb eséllyel kerülnek ki a munkaerő-piacra.
A lehetőségek
Hiányszakmák mindig is voltak és mindig is lesznek, de itt az ideje, hogy „felvegyük a kesztyűt”, hiszen a jövő szakmai felhozatalára nézve mindenképp szót érdemelnek. A pályaválasztást nem lehet elég korán kezdeni és valljuk be nehéz dolgunk is van, hiszen a választható szakmák listája végtelen. Ezért is éri meg szétnézni a hiányszakmák területén, hiszen a munkaerő-piacon való elhelyezkedést jelentősen megkönnyítheti, ha ezekből választ valaki.
Tévhit csupán, hogy a különböző szakképesítések ideje lejárt, sőt! Számtalan alkalommal találkozhatunk a mindennapokban azzal a problémával, hogy manapság nehéz jó szakembert találni. Miért választanánk a menőnek titulált „tucat szakmákból”, ha munkahely fronton telített velük a piac? Ezzel szemben a hiányszakmákkal
könnyebben el tudunk majd helyezkedni és kiemelkedő, szakmai sikereket is elérhetünk. De nézzük meg milyen területeken ütötte fel a fejét az általunk boncolgatott probléma.
A különböző interaktív foglalkozásokkal színesített pályaválasztási rendezvényekre mindig hatalmas az érdeklődés, hiszen ezeknek köszönhetően közelebbről is lehetőségünk van megismerkedni a szakmákkal.
Az idei évben megrendezésre kerülő Szakmák az Agóra színpadán című rendezvényről mi sem hiányozhattunk, ahol a 2019/2020. tanévre javasolt hiányszakmákkal is találkozhattunk és feltérképezhettük az egyes szakvonalakat. A műszaki területen számtalan hiányszakmát említhetünk, pedig a 3D nyomtatók, villamos aljazatok és műszerek világában is kell a szakember! Csak néhányat megemlítve: az elektronikai műszerész, a robotikus, az autóelektronikai műszerész vagy a gépgyártástechnológiai technikus szakmák is „várják” a jelentkezőket! Más is szeretné felvértezni magát kiváló szakemberekkel, így szívesen képezne még több hegesztőt, épület- és szerkezetlakatosokat, valamint villanyszerelőket egyaránt.
De nem csak a technika és az építőipar világában van szükség segítségre: az asztalos, a hentes, a központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelő, a gyorsíró, a kőműves és női szabó fronton is kellenének jól képzett szakemberek.
A szakmák tanulásának támogatásával már régóta foglalkozik a kormány, így jött létre a Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíj, ami segítséget kíván nyújtani a hiányszakmát választó tanulóknak! Az ösztöndíj az adott tanévre vonatkozó kormányrendeletben meghatározott hiány-szakképesítések körébe tartozó szakképesítésre felkészítő, államilag támogatott nappali, iskolai rendszerű szakképzésben részt vevő tanulók részére, tanulmányi eredményük alapján nyújt támogatást, a zavartalan szakképesítés érdekében.
Minden adott ahhoz, hogy a jövőben magas tudású, színvonalas szakemberek kerüljenek ki az oktatásból és ebben természetesen nagy szerepünk van nekünk, szakképzési centrumoknak is. Ezért tűztük ki azt a célt magunk elé, hogy a hiányszakmák fontosságát minél inkább tudatosítsuk a tanulókban, hiszen nem kevesebb a tét: mint a sikeres, lehetőségekkel teli jövő!
A pályaválasztási kiadvány a forrásban megjelölt linken megtekinthető és letölthető.
Forrás: http://szakkepzesszeged.hu/media/uploads/images/users/dokumentumok/egyeb/szakmaverzum_2019.pdf