Ettől az 5 dologtól érezzük magunkat jól egy munkahelyen
Ettől az 5 dologtól érezzük magunkat jól egy munkahelyen
Elgondolkodtunk-e már azon, mi az ideális alkalmazotti élmény, amely köztudottan nagy munkateljesítményhez és pozitív munkakultúrához vezet? Mi hajtja a boldog dolgozókat? Egy tanulmány, 23.000 munkavállaló, 45 ország. Az eredmények azt mutatták, hogy az 5 tényező megléte esetén jóval az elvárásokon túl teljesítünk a munkánkban.
Az IBM Smarter Workforce Intézete és a Globoforce’s WorkHuman® Kutatóintézet globális tanulmányában – amely 23 ezer munkavállaló és 45 ország megkérdezésével készült – hasonló kérdésekre kereste a választ. Az eredmények arra vezették a kutatókat, hogy elkészítsék a munkavállalói élményindexet, amely azt méri fel, mi áll a pozitív munkavállalói élmény hátterében. A kutatók ezt az 5 kulcsfaktort találták:
Hovatartozás – a csapat, a csoport vagy a szervezet részének lenni
Cél – megérteni, miért számít a munka
Eredmény – az eredményesség érzete az elvégzett munkában
Elégedettség – az a kellemes érzés, amely a munka és annak körülményei miatt keletkezik
Erő – az energia jelenléte, lelkesedés és izgatottság a munkában
Néhány fontos megállapítás
Azok a munkavállalók, akik a hovatartozás, a cél, az eredmény, a boldogság és az erő érzetét is megtapasztalták, sokkal nagyobb valószínűséggel végeztek magasabb szintű munkát, és teljesítettek az elvárások felett, ráadásul esetükben kevésbé volt valószínű a felmondás.
alapvető értékekhez. Amikor a munkavállalók egyetértenek abban, hogy a munkájuk összhangban áll a szervezet alapvető értékeivel, akkor 80%-uk sokkal pozitívabb munkavállalói élményről számol be (szemben a 29%-al, akik nem értenek egyet ezzel.) Amikor a munkavállalók úgy érzik, hogy a munkájuk által jól ki tudják használni a képességeiket, akkor 81%-uk még pozitívabb munkavállalói élményről tud beszámolni (összehasonlítva a 41%-al, aki nem érzi így).
Felismerés, visszacsatolás és növekedés
Amikkor a visszajelzés és a teljesítmény elismerése, valamint a lehetőségek a szakmai fejlődésre találkoznak, akkor pozitív lesz a munkavállalói élmény. A tanulmány rávilágít, hogy az alkalmazottak 83% számol be pozitív munkavállalói élményről, ha elismerik a teljesítményüket, és 80%-uk teszi ugyanezt, ha visszajelzést kap.
Megerősítés és hang
A pozitív munkahelyi élményekkel rendelkező alkalmazottak diszkrecionális, vagyis saját belátás szerinti, nem kívülről elvárt erőfeszítésekről számoltak be. A tanulmány arra mutat rá, hogy a diszkrecionális erőfeszítés majdnem kétszer valószínűbben jelentkezett, amikor az alkalmazott élménye pozitív volt munkájával és munkahelyével kapcsolatban.
Tehát amikor a vezetők arra kötelezték magukat, hogy olyan környezetet teremtsenek, ahol az alkalmazotti élmény optimális szinten van, akkor a munkavállalók érzelmi elkötelezettsége olyan erőfeszítésekre sarkallta őket, amelyek túlmutattak szokásos feladatköreiken és az elvártakon.
Mi ösztönzi a pozitív munkavállalói élményt?
A mélyreható vizsgálat középpontjában álló millió dolláros kérdés az, hogy mit tehetünk az alkalmazotti élmény javítása érdekében. Nem meglepő módon minden a vezetőknél és menedzsereknél kezdődik, akiknek tiszta irányokat és támogatást kell nyújtaniuk, és olyan munkahelyi gyakorlatot kialakítaniuk, amelyek előidézik a pozitív munkavállalói élményt.
A tanulmány szerint ezeknek a feltételeknek kell teljesülniük következetes módon és magas szinten:
Szervezeti bizalom
Az alkalmazottak egyre inkább elvárják, hogy bízni tudjanak a cégükben. Amikor ez a feltétel teljesül, a válaszadók 83%-a pozitív munkavállalói élményt ír le.
Együttműködő munkakapcsolatok
A tanulmány azt találta, hogy a támogató munkatársak szintén fontos hajtómotorjai a pozitív munkaélményeknek. Amikor ezek a kapcsolatok a munkahelyen is teljesülnek, a munkavállalók sokkal pozitívabb munkavállalói élményről számolnak be, mint amikor a támogatás hiányzik.
A munka értelmessége
Ez annyit jelent, hogy a munkavállalók készségeiket és tehetségüket teljes mértékében kihasználják, és igazodni tudnak az
adás
Amikor a munkavállalók úgy érzik, hogy az üzeneteik és javaslataik számítanak, akkor kétszer nagyobb valószínűséggel számolnak be pozitív munkavállalói élményről, mint azok, akik nem. Hasonló tendencia mutatkozott azoknál a munkavállalóknál, akik szabadon dönthettek arról, hogyan végzik a munkájukat.
Munka-magánélet egyensúlya
A sokkal pozitívabb munkavállalói élmény kapcsolatban áll a munka rugalmasságával is, azzal, hogy a munkavállalók miként tudják menedzselni a munkájukat és életük egyéb aspektusait. Amikor a munkavállalók egyetértettek azzal, hogy a munkaidejük elég rugalmas ahhoz, hogy családi és személyes kötelezettségeiket is megfelelően kielégíthessék, akkor 79%-uk számolt be sokkal pozitívabb élményről.
Forrás: https://www.hrportal.hu/hr/ettol-az-5-dologtol-erezzuk-magunkat-jol-egy-munkahelyen-20170515.html