Elfogyott a munkaerő
Októberre tovább csökkent a nyáron 5 százalék alá kúszó munkanélküliség. Gyakorlatilag elfogyott a hadra fogható munkaerő.
Sosem dolgoztak még ennyien a rendszerváltás óta, mint most. Augusztus és október között 4,7 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta az előző háromhavi 4,9 százalékos átlaghoz képest – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból. A munkanélküliek száma egy év alatt 71 ezerrel 219 ezerre csökkent a 15–74 éves korosztályban. A foglalkoztatottak száma 3,2 százalékkal emelkedett, és a rendszerváltás óta először haladta meg a 4,4 milliót.
A foglalkoztatás bővülése kizárólag annak köszönhető, hogy az elsődleges munkaerőpiacon 148 ezer új munkahely keletkezett egy év alatt, ami a gazdaság igen erős munkahelyteremtő képességét tükrözi – emelte ki kommentárjában Suppan Gergely , a Takarékbank elemzője. A közfoglalkoztatottak száma 11 ezerrel csökkent, így vélhetően az elsődleges munkaerőpiac szívhatta fel a munkanélkülieket.
Suppan szerint kedvező jel az is, hogy a harmadik negyedévben minden ágazatban bővült a foglalkoztatás. A mezőgazdaságban 11 ezer, a feldolgozóiparban 48 ezer, az építőiparban 8,2 ezer, a szolgáltatási ágazatokban 52,5 ezer új munkahely keletkezett. Mivel a foglalkoztatás dinamikus bővülése élénk gazdasági növekedést tükröz, a GDP bővülése a negyedik negyedévben újra gyorsulhat – tette hozzá az elemző. A foglalkoztatás és a reálbérek kiemelkedő növekedése pedig a fogyasztás és a lakossági beruházások további gyorsulását támogatja. A foglalkoztatás ütemének növekedését a közeljövőben azonban fékezheti az egyre több ágazatban jelentkező szakemberhiány. Ugyanez a tendencia megkönnyítheti a köztisztviselői állomány tervezett csökkentését, így a munkaerőpiac szerkezete kedvező irányba mozdulhat. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint az is nagy kérdés, hogy a gazdaság szereplői miként tudnak alkalmazkodni a minimálbér és a garantált bérminimum minap bejelentett nagymértékű emeléséhez, ezért megnőtt az előrejelzési bizonytalanság 2017 vonatkozásában. Szerinte a munkanélküliségi ráta az idén 5,2 százalék lehet, jövőre pedig 4,5 százalék körül alakulhat, ha folytatódik az idén látott tempó.
A Takarékbank szerint a következő hónapokban a foglalkoztatottak száma 4,4 millió közelében maradhat, majd szezonális hatások miatt némileg csökkenhet, ezért a jövő év elejéig átmenetileg újra 6 százalék közelébe emelkedhet a munkanélküliségi ráta. Ezzel az idén a tavalyi 6,8-ről 5,3 százalékra csökkenhet az átlagos munkanélküliségi ráta, jövőre pedig 5 százalék alá süllyedhet a mutató. Utána tovább folytatódhat a foglalkoztatottak számának növekedése, illetve a munkanélküliek számának csökkenése, és 2017 közepére már 4 százalék közelébe érhet a munkanélküliségi ráta.
Nem találni dolgozót
Aki akar, gyakorlatilag már dolgozik, nincs munkanélküliség – hangsúlyozta nemrég a Világgazdaságban publikált elemzésében Sinkó Ottó, a Videoton Holding társ-vezérigazgatója. A vállalatvezető szerint ugyanakkor drasztikusan leszűkült az elmúlt években a rendelkezésre álló munkaerő: 2008 óta az aktív korú népesség 303 ezerrel csökkent a KSH adatai szerint. Ez évente akkora csökkenés, mint az első hat legnagyobb ipari foglalkoztató (Audi, Bosch, GE, Videoton, Continental, Flextronics) összlétszáma. Az OECD utolsó hivatalos statisztikája szerint 2014-ben 394 ezer magyar lakott külföldön, számuk az utolsó öt év átlagában évi 48 ezer fővel növekedett, és ebben nincsenek benne a külföldön dolgozó ingázók. Közben a halálozás évi 30-40 ezer fővel haladja meg a születésszámot.
Forrás: vg.hu