Viselkedéstervezés: Hogyan lehetünk hatással a saját és mások viselkedésére?
Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy az emberi viselkedés lenyűgöző. Miért csinálunk vagy épp nem valamit? Hogyan lehetünk hatással a saját viselkedésünkre? És másokéra? Ezek olyan kérdések, amelyek mindig is foglalkoztatták az embereket. Pont erről szól a viselkedéstudomány és a viselkedéstervezés. Gerlei Béla a Metropolitan Egyetem Viselkedéstervező Szakképzés szakvezetőjének rövid összefoglalója.
Mi az a viselkedéstudomány?
A viselkedéstudományok az emberi viselkedés tudományos módszerekkel történő megfigyelésével, elemzésével, előrejelzésével foglalkoznak, valamint azt kutatják, hogy hogyan lehet hatással lenni a viselkedésünkre.
A viselkedéstudomány segíthet megválaszolni olyan kérdéseket, mint például:
• Hogyan befolyásolják viselkedésünket az érzelmeink, hiedelmeink, elfogultságaink, társadalmi normáink vagy akár a pillanatnyi agyműködésünk?
• Mikor, mi motivál bennünket és miért?
• Hogyan hozunk döntéseket, és mi alapján választunk, vagy utasítunk el dolgokat?
• Milyen szabályszerűségek mozgatják a társas viselkedésünket?
• Hogyan alakíthatjuk a saját szokásainkat és viselkedésünket?
A viselkedéstudomány nem csak (főleg nem) elméleti tudomány, hanem kiemelkedően fontos a gyakorlati alkalmazása is. Az egyes szakterületek képviselői az elméleteiket kísérletekkel (laboratóriumban kontrollált körülmények között és a való életben is) ellenőrzik. Azután ezek gyakran megjelennek a mindennapi életben, gondoljunk csak az alkalmazott pszichológiára (pl. reklámok), szociológiára (pl. csapatépítés) vagy akár a „változásmenedzsmentre” amelyik jó esetben felhasználja vagy legalább figyelembe veszi a viselkedéstudományok eredményeit.
Mi a viselkedéstervezés?
A viselkedéstervezés (behavior design) a viselkedéstudományok interdiszciplinális alkalmazása a gyakorlatban, amely a viselkedéstudomány elméleteire, modelljeire és technikáira támaszkodva segít megérteni és befolyásolni az emberek viselkedését. (Az elnevezés BJ Foggtól (2010) a Stanford Egyetem Viselkedéstervezési Laboratóriumának vezetőjétől származik.)
Ez a megközelítés azon alapul, hogy a viselkedésünk összetevőit különböző külső és belső tényezők (pl. érzelmi állapotunk, motivátorok és környezeti hatások) befolyásolják, és hogy ezeket tényezőket lehet tudatosan tervezni és alakítani. A viselkedéstervezés koherensen, rendszerszeméllettel közelíti meg a viselkedésváltoztatási törekvéseket, azzal a céllal, hogy segítsen az embereknek pozitív viselkedéseket, szokásokat létrehozni.
A viselkedéstervezés felhasználható az élet minden területén (hiszen bármit is csinálunk, az valahogyan viselkedés), mint például az oktatás, az egészségügy, a pénzügyek, az üzleti élet, a fenntarthatóság vagy egy új termék bevezetése. A viselkedéstervezőknek számos eszköz és technika áll a rendelkezésére, amelyek segítenek az emberi viselkedés megértésében és befolyásolásában: például a motiváció változtatási technikák, a tervezési modellek vagy akár a környezet megfelelő átalakítása.
• Hogyan lehet rávenni az embereket az egészségesebb életmódra?
• Milyen módszerekkel növelhetjük a pénzügyi tudatosságot és a megtakarításokat?
• Hogyan lehet optimalizálni a munkahelyi környezetet, hogy támogassa a jobb teljesítményt?
• Milyen apró változtatásokkal lehet javítani az oktatási hatékonyságát és növelni a tanulók motivációját?
• Milyen toborzási folyamatot állítsunk fel, hogy a megfelelő jelöltek elfogadják az állásajánlatunkat?
• Hogyan lehet befolyásolni az emberek vásárlási döntéseit és ösztönözni a fenntarthatóbb vásárlási szokásokat?
• Mit érdemes kommunikálni ahhoz, hogy elősegítsük a környezettudatos viselkedést?
• Hogyan lehet segíteni az embereket a rossz szokásaik leküzdésében és az új, pozitív szokások kialakításában?
• Hogyan alakítsunk ki online képzéseket, úgy, hogy csökkentsük a lemorzsolódást?
• Mit csináljunk, hogy egy-egy termék használata könnyebb, egyszerűbb és intuitívabb legyen?
• Hogyan lehet optimalizálni a weboldalak és alkalmazások felhasználói élményét, úgy megnőjön a konverzió?
• Mit és hogyan mondjon az orvos, hogy a beteg valóban beszedje a gyógyszerét?
• Milyen állomásai legyenek a vásárlói vagy munkavállalói útnak, hogy a legpozitívabb élményt adja?
A viselkedéstervezés nemcsak arról szól, hogy dolgokat, folyamatokat létrehozunk. Arról is, hogy jobbá, egyszerűbbé tesszük ezeket a dolgokat vagy folyamatokat. A viselkedéstervezők olyan megoldásokat igyekeznek létrehozni, amelyek hatékonyak, etikusak és még ha lehet élvezetesek is a felhasználóik számára.
A viselkedéstervezőknek nem céljuk az emberek manipulálása vagy kényszerítése olyan viselkedésekre, amiket nem akarnak csinálni; a cél az, hogy segítsenek nekik azokat a dolgokat csinálni, amiket amúgy is akarnak, illetve, hogy sikeresnek érezhessék magukat. A viselkedéstervezés segíthet abban, hogy az emberek egészségesebben éljenek, fenntarthatóbban fogyasszanak, hatékonyabban dolgozzanak, kevesebb bűncselekményt kövessenek el, vagy jobban működjenek együtt egymással.
A viselkedéstervezés értékes eszköztárt ad mindazoknak, akik érdeklődnek az emberi viselkedés iránt, és akik hatással szeretnének lenni másokra. A viselkedéstervezés tudása lehetőséget kínál a jobb világ felé vezető úton.
Gerlei Béla MSc. MBA
Szakvezető
Viselkedéstervező Szakképzés
Budapesti Metropolitan Egyetem
Nyitókép: Bradyn Trollip on Unsplash
Forrás: hrportal.hu